Donnerstag, 13. Juni 2024

Neobični praznici – Dan šivaćih mašina

 



Nacionalni dan šivaćih mašina u SAD

Svake godine, 13. juna, u SAD se obilježava pronalazak ovog svakodnevnog predmeta, kao Nacionalni dan šivaćih mašina. Dovoljan razlog da ovu priliku uvrstimo u kalendar čudnih praznika iz cijelog svijeta i ispričamo njenu priču u ovom članku. O čemu se radi?


Kada je Dan šivaćih mašina?

U SAD-u se nacionalni dan šivaćih mašina uvijek održava 13. juna.


Uz Nacionalni dan šivaćih mašina: kratka istorija šivaće mašine i njenih prethodnika

Zbog tematske blizine srodnim događajima poput Međunarodnog dana sigurnosnih igla 10. aprila, ili Dana igala 27. novembra, već sada možete pretpostaviti o čemu se radi. Ipak, o današnjem događaju ima se još puno toga za otkriti. Kao i kod gotovo svih mašina i izuma, put do funkcionalne verzije šivaće mašine koju danas poznajemo bio je prilično dug. Do 1830. šivanje se prvenstveno radilo ručno, a vještine vještog krojača mogle su postići do 30 uboda u minuti (pogledajte i Nacionalni dan krojača 4. juna). Ipak, rastuća industrijalizacija donijela je sa sobom potrebu za stvaranjem veće efikasnosti i produktivnosti pomoću igala za šivenje koje pokreće mašina.

Nijemac Charles Frederick Wiesenthal, koji je živio u Velikoj Britaniji, izveo je prve pokušaje mehanički ušivenog šava 1755. godine, simulirajući ručne pokrete šivanja mehanički upravljanom iglom s dva vrha sa središnjim uhom. Prema dostupnim istorijskim dokumentima i zapisima, Wiesenthal nikada nije mogao proizvesti šivaću mašinu koja bi se mogla koristiti u proizvodnji; Međutim, oblik igle koji je razvio smatra se revolucionarnim razvojem i koristili su ga kasniji pioniri šivaćih mašina kao što su Joseph Madersperger, John James Greenough, itd. Zapravo, ovaj oblik igle se i danas koristi u industriji.


Zašto Nacionalni dan šivaćih mašina pada 13. juna? Thomas Saint i izum šivaće mašine

Ovo je samo kratak istorijski izlet koji nas vodi do Thomasa Sainta i njegovog izuma šivaće mašine 1790. godine. Britanac Thomas Saint dobio je britanski patent 13. juna 1790. za dizajn svoje šivaće mašine napravljene u potpunosti od drveta sa viljuškastom iglom, ubadačem i iglom sa kukom. Iako je ovaj dizajn mašine za šivanje lančanim šavovima već bio veoma napredan za svoje vrijeme, Saint ga nikada nije plasirao na tržište i nikada nije planove dizajna pretvorio u stvarnost. Danas su barem dostupne samo Saintove bilješke i planovi gradnje, koji su poslužili kao predložak za primjer izložen u Muzeju nauke u Londonu (Londoner Science Museum). Ovo je ponovo kreirao William Newton Wilson 1874.


Izum ide u proizvodnju - različiti patenti šivaće mašine

Pogled na istorijske zapise brzo pokazuje da Saint nipošto nije bio jedini koji se zabavljao idejom mehaničke šivaće mašine. Međutim, mora reći da je bio jedan od prvih nosilaca patenta za takvu mašinu. Kao rezultat toga, drugi su došli do izražaja i doveli šivaću mašinu do proizvodne zrelosti. Ispod je kratka, neiscrpna, komentirana lista najvažnijih podataka:

-Oko 1800. Nijemac Balthasar Krems iz Mayena u Rajni (Ajfel) konstruisao je šivaću mašinu sa lančanim šavovima koja je mogla da šije do 350 uboda u minuti, ali je mogla da šije samo jakobinske šešire.

-Francuz Barthélemy Thimonnier razvio je šivaću mašinu između 1829. i 1830. godine, za koju je dobio patent 17. jula 1830. godine. Ovaj model, nazvan Couseuse, bio je početak čitave serije mašina koje su se vremenom stalno poboljšavale.

-Između 1807. i 1839. Austrijanac Joseph Madersperger radio je na svojoj verziji šivaće mašine. Iako njegov rad nije bio komercijalno uspješan, uređaj sličan šatlu za proizvodnju dvostrukog boda može se pratiti do njega.

-Amerikanac Walter Hunt je 1834. godine razvio prvu mašinu za šivenje sa dva konca, koja je bila opremljena šatlom koji je razvio Madersperger.

-John James Greenough je primio prvi američki patent za šivaću mašinu 21. februara 1842. godine. -1. decembra 1846. godine patentirana je šivaća mašina za šivenje pod imenom W. Thomas. Međutim, stvarna ideja došla je od Amerikanca Eliasa Howea, koji se općenito smatra izumiteljem ove konstrukcije. I. M. Singer & Co., koju je 1851. osnovao Isaac Merritt Singer, tada je napravio prve šivaće mašine dizajnirane prema Howeovoj ideji.

-11. februara 1851. godine, Amerikanci Grover i Baker dobili su patent broj 7931 za pronalazak mašine za šivanje lančanih šavova sa dva konca.


Kada je započeo Nacionalni dan šivaćih mašina?

Iako je jasno zašto se Nacionalni dan šivanja pada baš 13. juna, još uvijek postoji nekoliko nedosljednosti. Nažalost, tokom svog istraživanja nisam uspio da saznam ko je bio konkretan inicijator ovog događaja i od kada se tačno obilježava. Prilično je očigledno da se radi o ljubiteljima šivaćih mašina. Možda se u tome nalazi poveznica sa Danom vađenja korova (National Weed Your Garden Day), koji se također obilježava 13. juna, Dana golubova (National Pigeon Day), Dana invalidnih kuhara (National Kitchen Klutzes of America Day). Sve ovo se odnosi na 13. jun, isto kao i Međunarodni dan bacanja sjekire (International Axe Throwing Day).

Imajući sve rečeno na umu, želim svima ugodan Dan šivaćih mašina. Bez obzira da li u SAD, ili bilo gdje drugdje u svijetu. :)

Tag der Nähmaschine - National Sewing Machine Day USA - 13. Juni (kuriose-feiertage.de)


vezani tekstovi:

spagosmail: Prije 177 godina – Pronalazak za čovječanstvo



fotografija: Oglas o prodaji Singer Šivaćih mašina u Sarajevu, 
i hamal nosi kupljenu šivaću mašinu, 
u Sarajevu, oko 1900.

(spagos)




Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen