Jelo uz svijeće, koje se u svijetu često naziva i Candlelight-Dinner, večera uz svijeće, ili je sinonim za romantičnu večeru, ili izraz luksuznog načina života. Ali ne na ovoj fotografiji. Okruženje je pomalo mračno, hrana je prilično tanka, i, da, svijeće i svijećnjaci ne izgledaju slavljenički, već nekako funkcionalno. One pružaju svjetlost. London i veliki dijelovi Velike Britanije su u to vrijeme bili bez struje. Razlog tome je štrajk rudara. Termoelektrane više nisu imale uglja i nisu mogle proizvoditi struju, što su štrajkački odbori rudara pažljivo pratili. Uzeli su čitavu zemlju kao taoca, sa prekidom snabdijevanja strujom od devet sati dnevno. Zamotali su se u jorgane i zapalili svijeće, bez daha je pisala štampa, uz ovakve slike. Inače, ova slika prikazuje jednu djevojku i njenog oca kako doručkuju.
Ugalj kao energent bio je usko isprepleten sa modernom britanskom ekonomskom istorijom, a rudari su bili stalni politički faktor. Sve do 30. septembra 2024., ponedeljak prošle sedmice, kada je posljednja elektrana na ugalj u Velikoj Britaniji isključena iz mreže.
Rudari su istorija. Međutim, nekoliko svijeća u kući i dalje može biti od koristi.
(nzz)
Kraj jedne ere
Prošlog ponedjeljka, 30. septembra 2024. u Velikoj Britaniji je bio kraj jedne ere: Termoelektrana u Ratcliffe-on-Soaru, posljednja elektrana na ugalj u zemlji, je zatvorena. To se, od svih mjesta, desilo u domovini kapitalizma: prva elektrana na ugalj na svijetu počela je sa radom u Londonu 1882. Nova tehnologija je uvelike poboljšala produktivnost i pomogla u proširenju ekonomske moći Carstva. Na svom vrhuncu, Britanija je više od 80 posto električne energije proizvodila iz uglja.
Velika Britanija je zatvorila svoju posljednju termoelektranu na ugalj. Godine 1882., ova zemlja je bila prva u svijetu koja je počela koristiti proizvodnju električne energije na ugalj - sada se era završava. Nova vlada želi još više ubrzati energetsku tranziciju - ali prve granice postaju očigledne.
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen