Freitag, 7. Februar 2025

Crno-bijeli svijet - Tipične navike i običaji iz 60.ih godina prošlog stoljeća (1)


 

Tipične navike 60-ih, koje bi danas bile nezamislive.

Šezdesete su bile uzbudljivo doba za iskustvo. Društvo je bilo u preokretu. Društveni pokreti i popularna kultura imali su utjecajnu ulogu u pokretanju napretka. Ipak, mnoga ponašanja koja su se smatrala prihvatljivim u zapadnoj kulturi 1960-ih danas bi bila ismijana, smatrana nezakonitim ili jednostavno smiješna.

Pogledajmo ovu galeriju i otkrijmo različite problematične aspekte svakodnevnog života koji su bili prihvaćeni u to vrijeme.



Trudnoća. Mnoge trudnice su 1960-ih pušile i konzumirale alkohol.



Pušenje je čak podsticano. Pušenje je snažno promovirano u reklamama, a čak su ga zagovarali i ljekari.



Gotovo da nije bilo pravila tokom leta aviona. Svijest o negativnim efektima pušenja bila je ograničena, tako da je to bila široko rasprostranjena navika. Pušenje je općenito bilo dozvoljeno u avionima, čak i kada su bila prisutna mala djeca.



Obezbeđenje aerodroma. Sigurnost aerodroma postala je važno pitanje tek 1970-ih, nakon što je serija otmica aviona postala javna. Šezdesetih godina prošlog vijeka putnicima je bilo dozvoljeno da ukrcaju gotovo sve bez velikih provjera. Detektori metala i redovna kontrola torbi još nisu uvedeni.



Sigurnost u autu. Sigurnosnim pojasevima i opštoj sigurnosti vožnje nije se pridavala velika pažnja 1960-ih.



Vožnje pod dejstvom alkohola. U stvari, vožnja u alkoholisanom stanju i vožnja bili su općenito prihvatljivi u većini zemalja širom svijeta u to vrijeme. Morali biste imati veliku nesreću (ili jako pijani) da upadnete u pravnu nevolju zbog vožnje pod dejstvom alkohola.



Gotovo da nije bilo sigurnosnih brava za djecu. Proizvodi za sigurnost djece i promjene u kući nisu implementirani u velikom obimu.



Školsko obrazovanje. Tjelesno kažnjavanje bilo je široko rasprostranjeno u školama, a uobičajena je praksa da se po zglobovima ravnalom udaraju djeca koja se loše ponašaju.



Tjelesno kažnjavanje. Smatralo se prikladnim u školama, jer je to bio i uobičajen metod disciplinovanja djece kod kuće.

Izvori: (Psychology Today)


(msn)

(spagos)

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen